لیستی از لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی کافی شاپ و رستوران

6 / 10
از 2 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 1 مهر 1397 در ساعت 18 : 11 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

یکی از اولین سوالاتی که اغلب افراد هنگام شروع راه اندازی کافی شاپ دارند این است که از بین طیف گسترده لوازم و تجهیزات کافی شاپ موجود در بازار داشتن کدام موارد الزامی است و از آن جایی که اغلب لوازم کافی شاپ قیمت نسبتا بالایی هم دارند دقت در انتخاب موارد کلیدی بسیار مهم است.

این لیست به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید چند مورد از اساسی ترین تجهیزات کافی شاپ که از ابتدای کار نیاز خواهید داشت را بشناسید.

 

هفت مورد از اساسی ترین تجهیزات مورد نیاز راه اندازی کافی شاپ و رستوران: 

 

۱. دستگاه اسپرسو ساز با کیفیت، اولین و مهمترین مورد از لیست لوازم کافی شاپ

دستگاه اسپرسو ساز کافی شاپ

توجه داشته باشید که بخش عظیمی از سفارشات کافی شاپ شما با اسپرسو سر و کار خواهند داشت. بنابراین می‌توان گفت که یک دستگاه اسپرسو ساز خوب مهم‌ترین دستگاهی است که شما به آن نیاز دارید. نکته کلیدی این است که بدانید چه چیزی یک ماشین اسپرسو را یک ماشین اسپرسوی خوب می‌کند؟ چه ویژگی هایی در یک دستگاه اسپرسو ساز صنعتی می تواند روند کار کافی شاپ را آسان تر و بی دردسر تر کند؟ کدام ویژگی ها به افزایش و ثبات کیفیت اسپرسوی شما می انجامد؟  باید بتوانید هوشمندانه و انتخاب کنید. انتخاب شما باید بر اساس نیازهای شما و کاربردهای دستگاه اسپرسو ساز باشد. برای آشنایی با ویژگی های کاربردی و مهم دستگاه اسپرسو ساز کنتی سری به اینجا بزنید.

 

۲. دستگاه آسیاب قهوه صنعتی

برای داشتن یک کافی شاپ موفق، اهمیت دستگاه آسیاب قهوه صنعتی کمتر از دستگاه اسپرسو ساز نیست. مهمترین معیارها برای انتخاب یک دستگاه آسیاب قهوه با کیفیت موارد زیر است:

1- دقت: آسیاب قهوه شما باید تنظیمات میکرومتریک داشته باشد تا بتوانید به تناسب نوع قهوه، درجه دمای آب و موارد دیگر درجه آسیاب قهوه را تنظیم نمایید.

2- سرعت: آسیاب قهوه با تیغه کوچک سرعت عمل کمی دارد و این مساله می‌تواند در کافه‌های شلوغ باعث پایین آمدن سرعت سرو نوشیدنی‌ها گردد. توصیه می‌کنیم از پرداخت مبلغ بالاتر برای یک آسیاب با تیغه بزرگتر و سریعتر اجتناب نکنید.

3- کیفیت: مسلما هرچه کیفیت ساخت و قطعات آسیاب قهوه شما بالاتر باشد عمر آن بیشتر بوده و کمتر شما را دچار دردسر و هزینه تعمیرات خواهد نمود.

 

۳. یخچال و فریزر

یحچال فریزر صنعتی در کافی شاپ و رستوران

طبیعتا بخش نه چندان کمی از مواد اولیه‌ی مورد نیاز برای برخی سفارشات شما هم نیاز به یخچال و فریزر صنعتی خواهند داشت. علاوه بر این شما به یک یخچال ویترینی برای قرار دادن کیک‌ها، سالادها، کلاب ساندویچ ها و … نیاز خواهید داشت. ظرفیت یخچال مورد نیازتان بستگی به میزان سفارشات روزانه شما و آن‌چه که سرو می‌کنید دارد. توصیه ما به شما این است که یخچال و فریزری انتخاب کنید که بتوانید از صفحه روی آن به عنوان میز کار استفاده کنید. شما به طور معمول یک یخچال متوسط برای کیک‌ها (یخچال ویترینی)، یک فریزر تاپینگ بستنی، یک فریزر برای مواد غذایی منجمد مانند گوشت و سبزیجات منجمد، یک یخچال تاپینگ سالاد و ساندویچ برای آماده سازی منوی غذایی و یک یخچال دیگر برای سایر مواد غذایی نیاز خواهید داشت.

 

۴. مخلوط کن صنعتی مناسب کافی شاپ و رستوران

 مخلوط کن صنعتی کافی شاپ و رستوران

در این مورد هیچ شکی نیست که بازار نوشیدنی‌های خنک که برای تهیه بسیاری از آن‌ها نیاز به بلندر (مخلوط کن) دارید، خصوصا در فصل‌های گرم، به اندازه بازار قهوه داغ است. برای تهیه نوشیدنی‌هایی از این دست شما نیاز به حداقل یک مخلوط کن صنعتی خواهید داشت.

توجه داشته باشید که مخلوط کن صنعتی مناسب برای کافی شاپ و رستوران ارزان نیست! اما قطعا شما به دنبال بلندری که بعد از مدتی درست در وسط یک روز کاری گرم و شلوغ خراب می‌شود نیستید. پس اطمینان حاصل کنید آن‌چه که می‌خرید مرغوب و قدرتمند باشد و از اندکی بیشتر خرج کردن برای یک بلندر خوب نترسید. یک مخلوط کن صنعتی خوب، قلب بار سرد شماست و برای تهیه اسموتی ها، شیک ها و بعضی آب میوه ها باید به آن اتکا کنید. اگر کافه قسمت بار سرد کافه شما در نزدیکی سالن و مشتریان قرار دارد، به شما توصیه می کنیم حتما مخلوط کن کاور دار تهیه کنید. این مخلوط کن ها با کاور صوتی خود از پخش صدای آزار دهنده مخلوط کن در فضای سالن جلوگیری می‌کنند.

 

۵. آب میوه گیری صنعتی

عصاره گیر صنعتی

 

یک دستگاه آبمیوه گیری صنعتی جزئی از مهمترین دستگاه‌های بار سرد کافی شاپ و رستوران شماست. استفاده از آب میوه های آماده مصرف بزرگترین اشتباهیست که صاحب یک کافی شاپ و رستوران می تواند مرتکب شود. مشتری از شما توقع آبمیو‌ایی تازه و هیجان انگیز دارد، استفاده از آبمیوه های آماده مشتریان را از کافی شاپ و رستوران شما شدیدا دلسرد می کند.
آبمیوه گیرهای صنعتی به سه دسته مختلف تقسیم بندی می شوند:

دستگاه‌های آب مرکبات گیر صنعتی:

این دستگاه ها بهترین گزینه برای سرو سریع و بی دردسر آب مرکبات نظیر آب پرتقال در کافی شاپ و رستوران شما هستند. توصیه می‌کنیم از دستگاه های آب مرکبات گیر با بدنه‌ی استیل استفاده کنید. آب پرتقال با Ph 3/5 محلولی اسیدی است. اسید موجود در آب پرتقال باعث کدر شدن آب مرکبات گیری های پلاستیکی خواهد شد. علاوه بر این در صورت ترک خوردن و یا شکستن صفحه طلقی آب مرکبات گیری های دارای بدنه پلاستیکی، هزینه بالایی برای تعویض این قطعه باید بپردازید. دستگاه های آب مرکبات گیر دارای بدنه ی تمام استیل فاقد مشکلات مذکور بوده و عمر بالاتری نیز دارند.

دستگاه های آب میوه گیری تیغه ایی (سانتریفیوژ):

این دستگاه ها که معمولا برای گرفتن آب سیب، هویج و امثال آن به کار می روند دارای سرعت بالایی هستند.
از نقاط ضعف این دستگاه ها می‌توان موارد زیر را بر شمرد:

1- بازده این دستگاه ها بسیار کم است و به دلیل متد آب گیری آن، مقدار زیادی از آب میوه ها درون تفاله باقی مانده و به لیوان شما منتقل نمی‌شوند.

2- به علت سرعت بسیار بالای چرخش تیغه (4000 rpm) آب میوه و سبزیجات گرم می شوند. آب میوه و سبزیجات نسبت به گرما بسیار حساس هستند و با کمترین مقدار حرارت، آنزیم ها و ویتامین های موجود در میوه و سبزیجات از بین خواهد رفت. از این نظر آب میوه و سبزیجات تهیه شده با آبمیوه گیری های تیغه ایی فاقد آنزیم ها و ویتامین های مورد نیاز بدن انسان است.
برای رفع این مشکل در دهه 70 میلادی دستگاه های عصاره گیر توسط شرکت هوروم کره جنوبی به بازار معرفی شد.

دستگاه های عصاره گیر صنعتی:

دستگاه های عصاره گیر صنعتی به شما این امکان را می دهند تا بتوانید آب تمامی میوه ها و سبزیجات و آبمیوه های ترکیبی را به مشتریان خود عرضه کنید. بازده دستگاه های عصاره گیر صنعتی بسیار بالا بوده و تفاله خارج شده از دستگاه تقریبا خشک است. علاوه بر این به علت سرعت پایین چرخش تیغه حلزونی دستگاه، تمامی آنزیم ها و ویتامین های موجود در میوه و سبزیجات به لیوان منتقل خواهد شد.

 

۶. یخساز صنعتی

یخساز صنعتی

دستگاه یخساز در فصل‌های گرم سال که تعداد سفارش نوشیدنی‌های سرد بیشتر است نجات بخش شما خواهد بود. برای خرید یخساز های صنعتی حتما با متخصصین راه اندازی کافی شاپ و رستوران مشورت کنید. یخسازهای کوچکتر از نیاز روزانه کافی شاپ و رستوران شما روند کاری کافی شاپ یا رستوران را مختل خواهند کرد، خرید یخسازهای با ظرفیت بیشتر از نیاز شما باعث اطلاف منابع مالی و فضای آشپزخانه صنعتی شما خواهد شد.

 

 

۷. فر، ساندویچ ساز و وسایل پخت و پز

 گریل صنعتی

تجهیزات پخت و پز صنعتی به آن‌چه که شما در منویتان خواهید گنجاند بستگی دارد. اگر تصمیم دارید کافی شاپ شما غذای گرم هم سرو ‌کند، که بیش از نیمی از کافی شاپ‌ ها این کار را می‌کنند، به روشی مطمئن برای آماده کردن سریع غذاهایتان نیاز دارید تا بهره‌وری شما را تحت تاثیر قرار ندهد.

بسیاری از کافی شاپ‌ها خصوصا برای منوی صبحانه‌شان تست‌ها و ساندویچ‌ها و پنینی های مختلفی سرو می‌کنند. اگر شما هم چنین قصدی داشته باشید نیاز به یک ساندویچ ساز صنعتی خواهید داشت. به علاوه برای انواع دیگر غذاها نیز باید به فکر یک فر خوب باشید. از خرید ماکروویو صنعتی برای آشپزخانه کافی شاپ و رستوران خود غافل نشوید.

برای آشپزخانه صنعتی رستوران ها نیز انواع گریل، اجاق گاز صنعتی، پاستا ساز، فر پیتزا و فر های کانوکشن و پخت ترکیبی مورد نیاز خواهد بود.

۶. میز کار راحت و کاربردی

یک باریستا جز قهوه و قفسه بندی و یک میز کار خوب مگر چه می‌خواهد؟ البته که چیزهای دیگری هم می‌خواهد ولی می‌خواهم بگویم که این مورد میزکار اصلا شوخی بردار نیست. نگذارید یک میز کار ناراحت و کوچک اعصاب باریستای محترم را هنگام کار کردن به هم بریزد. تو

 

۷. سینک صنعتی و ماشین ظرفشویی صنعتی

ماشین ظرفشویی صنعتی

چه بخواهید چه نخواهید زمان‌هایی از روز کلی ظرف نشسته در سینک آشپزخانه صنعتی کافی شاپ و رستوران جمع خواهد شد. سعی کنید مخزن ظرف های کثیف را که جایی جز سینک آشپزخانه نیست بزرگ انتخاب کنید! با کمی هزینه بیشتر می‌توانید یک ماشین ظرفشویی صنعتی بخرید کارتان به مراتب راحت تر خواهد بود. ماشین ظرفشویی صنعتی با مصرف آب کمتر و شستشوی بهتر و سریع تر ظروف می تواند راندمان کاری آشپزخانه صنعتی کافی شاپ و رستوران را بسیار بالاتر ببرد. اما به هر حال سینک را نمی‌توانید فراموش کنید.

 

ظروف و لوازم کافی شاپ

به جز هفت مورد بالا که هزینه‌های عمده‌ی اولیه را باید برای آن‌ها لحاظ کنید موارد دیگری هم هستند که اتفاقا بعضا بسیار هم ضروری هستند اما هزینه چندانی در بر نخواهند داشت. برای آشنا شدن با این وسایل می‌توانید نگاهی به این لینک بیاندازید. فراموش نکنید که ممکن است از بین موارد ذکر شده در آن برخی برای شما ضروری باشند که در هفت مورد بالا گنجانده نشده‌اند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :