فر کانوکشن چیست و چگونه کار می‌کند؟

6 / 10
از 6 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 6 تير 1397 در ساعت 13 : 31 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

 

در انتخاب فرهای صنعتی موارد بسیاری وجود دارد که می‌بایست به آن توجه کرد. همانطور که پیش از این در مورد اصول طراحی آشپزخانه صنعتی توضیح داده شد، اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید منوی کافی شاپ و رستوران شماست. به عبارت بهتر از خود بپرسید برای کدام آیتم منو به فر احتیاج دارم، جواب این سوال می‌تواند در انتخاب نوع فر نیز به شما کمک کند. به طور خلاصه فر پیتزا برای پخت پیتزا، فرهای کانوکشن برای پخت کیک و شیرینی و غذاها و ماکروفر صنعتی برای گرم کردن و یا پخت سریع مواد غذایی مناسب اند.

یکی از انواع فرهای صنعتی فر Convection است. کانوکشن یک فن و سیستم تهویه در فر می‌باشد که کمک می‌کند تا جریان هوای داغ درون محفظه فر به‌ صورت یکنواخت در اطراف غذا پخش شود.

نحوه عملکرد فرهای کانوکشن

 عملکرد فر کانوکشن

برای روشن‌تر شدن نحوه عملکر فرهای کانوکشن به این مثال توجه کنید:

روز سرد زمستانی را در تصور کنید که باد می‌وزد. در این حالت شما سرما را نسبت به روز مشابهی با دمای یکسان که باد نمی‌وزد بیشتر احساس خواهید کرد. این مثال مشابه نحوه پخت و عملکرد فرهای کانوکشن است. در فرهای convection به علت چرخش یکنواخت هوای داغ در اطراف مواد غذایی، حرارت بیشتر شده و گرما در تمام نقاط فر به صورت یکنواخت پخش خواهد شد.

در فرهای معمولی، حرارت از دیواره‌های فر به مواد غذایی درون فر منتقل می‌شود. واضح است که در این شرایط، حرارت در نقاط مختلف فر متفاوت خواهد بود و در نتیجه مواد غذایی به صورت یکنواخت پخته نمی‌شوند. فناوری کانوکشن این مشکل را برطرف کرده و باعث می‌شود که در زمان استفاده از فر گرما به صورت یکسان درون محفظه فر جریان پیدا کند.

مزیت‌های فر کانوکشن نسبت به انواع دیگر فر

 • پخت سریع‌تر مواد غذایی
 • در فرهای کانوکشن، هوای داغ  به‌ صورت مستقیم روی مواد غذایی اثر گذاشته و در نتیجه پخت و پز با فرهای کانوکشن ۲۵% سریع‌تر از پخت با فرهای معمولی خواهد بود.
 • پخت یکسان
 • در فرهای عادی، حرارت در قسمت‌های مختلف فر متفاوت است، اما در فرهای کانوکشن، چرخش هوای داغ در محفظه فر باعث می‌شود حرارت در تمام قسمت‌ها یکسان بوده در نتیجه پخت مواد غذایی نیز یکسان باشد.
 • برشته شدن
 • هنگام پخت با فرهای عادی، رطوبت مواد غذایی نمی‌تواند خارج شود، در نتیجه هوای فر مرطوب شده و برشته شدن غذا زمان زیادی برده یا به خوبی انجام نمی‌شود. در فرهای کانوکشن هوای خشک و داغ فن کانوکشن با حفظ کردن رطوبت مواد غذایی سطح مواد غذایی را بسیار سریع‌تر برشته خواهد کرد.
 • صرفه جویی بیشتر در مصرف برق
 • در فرهای داری Convection Fan مواد غذایی با سرعت بیشتر و با دمای کمتری آماده شده و در نتیجه نسبت به فرهای معمولی انرژی کمتری مصرف خواهد شد.

فر کانوکشن

نکات مهم در استفاده از فرهای Convection :

 • دمای درون فرهای کانوکشن به سرعت و به صورت یکنواخت بالا خواهد رفت. توجه کنید که درجه حرارتی که در دستورهای پخت وجود دارد، برای فرهای معمولی بوده و برای پخت یک غذای یکسان در فرهای کانوکشن، باید درجه حرارت را حداق ۲۵ و حداکثر 35 درجه کاهش دهید.
 • برای گردش بهتر هوای داغ در اطراف مواد غذایی از سینی‌های با دیواره کوتاه استفاده کنید.
 • حتما قبل از پایان زمان پخت چند مرتبه غذا را چک کنید.
 • هنگام پخت با فرهای کانوکشن روی غذا را با فویل آلومینیومی نپوشانید. همانطور که قبلا گفته شد، در پخت با فرهای کانوکشن سطح غذا به سرعت برشته خواهد شد، اما این به این معنی نیست کع غذای شما پخته شده. بهتر است با دماسنج‌های مخصوص دمای درون غذا را چک کنید.

نتیجه‌گیری:

با مطالعه این مقاله از شرکت پارسه متوجه اهمیت و مزیت فرهای کانوکشن در تجهیزات پخت صنعتی شدیم. اگر در فکر تجهیز و راه اندازی کافی شاپ و رستوران هستید و می‌خواهید لیستی از تجهیزات کافی شاپ و تجهیزات رستوران تهیه فرمایید، مطمئن شوید که فر کانوکشن در لیست شما وجود دارد.
با وجود فرهای کانوکشن صنعتی، قادر خواهید بود در زمان و مصرف انرژی صرفه‌جویی کرده و علاوه بر آن  غذاهایتان را با پختی یکسان و کیفیتی بالا در اختیار مشتریان کافی شاپ و رستوران خود قرار دهید.

برای مشاهده فر کانوکشن صنعتی SGS اینجا را کلیک کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :